poniedziałek, 5 grudnia 2011

8 lat Salsa Libre

Już 8 lat Salsy Libre! Z tej okazji zaproszono mnie do namalowania muralu upamiętniającego rocznice powstania szkoły salsy na Solcu! Zdjęcia i nieoceniona pomoc w malowaniu - Housewife, Klaudia W.

Pojawiła się prośba o napisanie kilku słów na temat muralu. Moja interpretacja jest taka :-)
Okolicznościowy mural w Salsa Libre przedtsawia samo sedno karanawalu, święta muzyki i tańca. Kompozycja dzieli na 3 cześci. Po lewje stronie widzimy przedstawienia zwiazane z muzyką: marakas, nuty i gitara. Instrument nie posiada strun, a dynamiczne trzymanie gitary przez artyste przywołuje na myśl, żywą i dynamiczną gre, znamienna dla techniki flamenko - gdzie silne szarpanie strun rozmazuje ich delikatny kontur, same stają się niemal niewidoczne . Mamy wrażenie, że przeistaczają się w samą muyzykę, że drgają muzyczną, pitagorejską zasadą poruszającą świat. W tej części kompozycji widoczna jest także butelka wina - napoju Dionizosa. Bóstwa symbolizującego zabawe, muzykę, taniec, rozkosze cielesne i esencję święta – czyli momentu zatrzymiania czsu i roztopienie się w pozajednostkowej zabawie. Pozbycie się indywidualności i stanie się jenym z muzyką i tańcem. Mistykę lewego skrzydła kompozycji domyka symbol ryby (na dole po lewej stronie ósemki). Ryba symbolizuje tu ofirę złożona dla Yemayá - bogini mórz i ocenaów. Yemayá - jest jednym z ważniejszych bóstw w religii Orisha - jednym z większych kultów religijnych na Kubie. Symbol ryby nie tylko przywołuje na myśl dary składane dla bogini morza, ryba przypomina również o portach - które dawnie były miejscem obrzędów, zabaw, ceremoni i karnawałów. 
W centralmej czesci komozycji znajduje sie ósemka - okolicznościowy symbol zwiazany z rocznicą założenia szkoły Salsa Libre. Ósemka jest jednocześnie symbolem nieskończoności - powtarzalności i cykliczności. Głównie pojęcia święta - czasu zabawy i jedności wspólnotowej. Ósemka po hiszpańsku to "ocho" - jedna z podstawowych figur w tangu, tańcu który swoimi korzeniami sięga do mafijnych struktur i portów Argentyny. Ósemka morze kojarzyć się również z ośmioramienną ośmiornicą - symbolem siatki podziemnego świata mafii, który oprócz negatywnych działań - był także inkubatorem kultury, tańca i muzyki w Ameryce Południowej.
Lewa cześć pracy symbolizuje taniec, przeplatjące się ze soba twarze, ręce, nogii. U góry widzimy kobietę w pozie flamenco, z dumnie uniesionymi rękoma, poniżej nieco w lewo - brodateg tancerza - prawdopodobnie Che Guevare - który podbił niejedno serce kobiece jako wyborny tancerz.
Brak komentarzy: